אתרים לעסקים קטנים ובינוניים |בנייה,פרסום וקידום | רונית אטלינגר - סיפורי הצלחה -בניית אתרים לעסקים קטנים
 
 
אודליה היגיעה למשרדי בהבעת עמדה מאוד ברורה לגבי האתר שהיה ברשותה. מבחינתה האתר לא "סיפק את הסחורה". היא רק לא בדיוק הבינה מה הסיבה, או הסיבות לכך.

לקוחות חדשים לא הגיעו דרכו למרות הכניסות הלא מעטות, ונדמה שהאתר הפך ל"פיל אינטרנטי לבן".

בבדיקה ראשונית של האתר אובחנה הבעיה: האתר אינו מייצג ואינו מכבד את בעליו. היות והלקוחה התרגלה אל אתרה ואהבה את אשר ראתה קשה היה לשכנע אותה שגולש שנכנס לאתר בפעם הראשונה לא ישוב אליו בפעם השנייה.
הפניתי את תשומת לבה שלכל אתר יש כ-4 שניות שלחסד לרכוש את תשומת לבו של הגולש.. 4 שניות קריטיות של "לחיות או לחדול" בעבור כל אתר. אם האתר לא עובר את מבחן הזמן הקצוב עבורו הוא נדון לכישלון עסקי. קשה להציב מראה אמיתית מול הלקוח ולאמת אותו עם המציאות שבה האתר עושה עבורו שירות דוב.
היכולת לראות את האתר בעין אובייקטיבית כמעט ואינה קיימת. כאשר שאלתי האם לפני השקתו נצפה האתר על ידי אנשים נוספים התשובה שקיבלתי הייתה בלתי מספקת; חברים וקרובי משפחתה של אודליה  נתנו פידבק חיובי.

שיערתי שכך היה והיה לי חשוב להעביר את המסר לאודליה : לא תמיד ביקורת טובה היא הביקורת הטובה עבורך. מאוד קל לחבר לומר אתר יפה או נחמד אך תשובה כזו לא תאפשר לעלות על שולחן הניתוחים ולבדוק באמת את חסרונותיו.
הצעתי לאודליה לבקש תגובות וחוות דעת לא מקצועית בפורומים או מאנשים שאינם אנשי שלומה. לאחר מספר משובים הבינה אודליה  כי האתר  אכן לא עושה עבורה את העבודה השיווקית המיטבית.

לאחר מספר חודשי עבודה על שינויי תוכן ועיצוב עלה האתר החדש לרשת. את האתר הזה שמחה אודליה להציג ולשווק  בתחושה שהאתר מייצג אותה בדרך האופטימאלית.
............................................................................................................

"לקוחות לא יגיעו אליי דרך האתר , רק מפה לאוזן ודרך המלצות"-
את האמירה הזו אני שומעת אינסוף פעמים בעיקר מבעלות עסקים בתחום הטיפולי – גוף ונפש וגם בעלות עסקים ממקצועות חופשיים.
 
אמירה כזו תמיד מוסיפה לי דלק למנועים –
הווה אומר חובת ההוכחה עליי ואין יותר מאתגר מאשר בעלת אתר ספקנית וסקפטית שפונה אליי רק כדי להוכיח לעצמה שמדובר בבזבוז זמן וכסף – שלה.
 
שלומית עוסקת בתחום הטיפולי כבר שנים רבות מאוד. היא בעלת קליניקה  ובעלת ניסיון רב – הלקוחות שלה עד כה הגיעו דרך המלצות שנלחשו מפה לאוזן .
 
לאורך כל תהליך ייעוץ תוכן, עיצוב ובניית אתר הרגשתי שהיא אינה שלמה לגבי תוצאות השיווק באינטרנט. חודשיים לאחר שהאתר עלה לאוויר והקידום נתן תוצאותיו היגיע הסנונית הראשונה של מטופל שהיגיע אליה לאחר שגלש באתרה,התרשם מהתוכן הכתוב והרגיש כי שלומית היא המטפלת שתוכל לעזור לו.
 
מאז עברו כמעט שנתיים ולאחרונה עדכנה אותי שלומית כי המטופלים זורמים
אליה באופן סדיר בעיקר מהשיווק באינטרנט. הגידול במספר המטופלים שהגיעו אליה דרך האתר היה דרסטי למרות הספקנות שלה ... עם ההצלחה קשה להתווכח.

............................................................

לעבוד עם מטפלים זהו אתגר ייחודי ומרתק עבורי.
ובעבודה מול אלעד הטבתי לדעת עד כמה חשוב לדייק בתוכן: לחדד,ללטש ולהבהיר. אלעד מטפל הוליסטי חשש מהנוכחות באינטרנט ועוד יותר מזה חשש שלא יהיה מובן או שהאתר יציג אותו בצורה שאינה מתאימה לרוחו.
 
הצורך שלו ליצור אתר בעל נוכחות אבל כמעט ללא נוכחות כלל- היווה אתגר גדול עבורי.במהלך מספר חודשים ניהלנו שיחות עליו כמטפל, על הוויתו הטיפולית ועל הדרך שלו להגיע למטופלים נוספים.
 
שלא כשאר נותני השירותים המעוניינים למכור ולהגיע לקהל יעד רחב ככל שניתן,
אלעד ביקש להיות מדויק ולדייק גם בעבור קהל המטרה שלו. במהלך השיחות עלה גם הקושי והאתגר עבורו להיחשף. בעבורו להציגו לציבור הרחב באתר הייתה סוג של חשיפה שלאט לאט תוך התהליך התאפשרה לו "תקופת הסתגלות" עד לשלב העיצוב והבנייה שבשלב זה –כבר הייתה בו מוכנות להיות שם .
 
.....................................................................

הצלחה של קידום האתר אינה נמדדת רק במספר הכניסות. לפעמים מספיקה כניסה "איכותית" אחת של גולש שערך חיפוש בגוגל ופנה אליך – כדי לעשות את ההבדל.
לאחר חודשיים של קידום האתר של ר' העוסקת במקצוע חופשי,נערכה שיחה טלפונית שבה התבקשתי לייעץ לה בקשר להצעה שקיבלה להחלפת קישורים מאתר מוביל בתחום עיסוקה.

בשיחה שנערכה נתתי לה דו"ח אמצע המציג את שלבי קידום האתר בגוגל.היא שמחה לשמוע כי הקידום הצליח מוקדם מן הצפוי ומעבר לצפוי .
בהמשך השיחה, ללא מתן פוקוס מיוחד לעניין, היא הזכירה בפניי כי לפני כשבוע פנתה אליה עיתונאית מעיתון "הארץ" וביקשה לראיין אותה עבור כתבה העוסקת בתחום עיסוקה. הכתבה ,הוסיפה הלקוחה, תפורסם בשבוע הקרוב..במוסף יום שישי של עיתון ,"הארץ".
בהמשך לכתבה שאכן פורסמה בעיתון היא הוזמנה לדבר בתוכנית בוקר של בן כספית, לשלאלתה כיצד היגיעו אליה - היא לא ידעה לומר בודאות אבל נדמה לה כי נאמר לה כי היגיעו אליה דרך האינטרנט.

הפניתי את תשומת לבה כי כתבה בתפוצה ארצית בעיתון נפוץ , תמתג אותה כמומחית בתחום ומן הסתם יהיו שיקראו את הכתבה ויגיעו לאתרה, שוב, בעזרת גוגל..
......................................................................

על פניו,נראה כי לפרסם  בגוגל  כל אחד יכול..
פותחים חשבון,מכניסים כמה מילות חיפוש ,כותבים מודעה , ולעבודה..
בדיוק כך התחיל הקמפיין הפרסומי של ק'  שעיקר פרנסתה  תלוי במספר ההזמנות שהיא מקבלת דרך אתר המכירות שלה.
 היות וכך, הדרך הכמעט יחידה לפרסום מאסיבי בעלויות נמוכות יחסית הינו דרך גוגל. בפנייתה אליי הייתה לה מטרה אחת ועיקרית – להוריד את התקציב שהיא משלמת לגוגל כמה שיותר..  תקציב של 1600 ₪ לחודש מבחינתה היה סכום גדול מדי כתקציב פרסום, אולם בגלל דרך השיווק היא כמובן לא יכלה לוותר על שירותיו המצוינים של גוגל.
התחלתי לעבוד על הקמפיין תוך שימת דגש וייעוץ לשינויים ושדרוגים לאתר זאת
על מנת שהפרסום בגוגל יהיה מיטבי. כבר בחוד ש הראשון לעבודתי ירד התקציב ל-1000 ₪ ובחודש שלאחריו הגענו והתייצבנו על עלות של 800 ש" לחודש – חצי מהעלות שהיא שילמה למעלה משנתיים. חודש בחודשו.
הורדת העלות לא פגעה באיכות ההזמנות ומספרן.   
.....................................................................


יש היום בשוק עשרות אם לא יותר חברות העוסקות בבניית אתרים. אין ספק שכל בעל עסק המתחיל את דרכו בבניית אתר נתקל בסבך של הצעות מחיר, אפשרויות, המלצות, עצות וכו'.. מרוב בלבול וכאוס יש רבים שמוותרים או דוחים את "יום הדין" של התחלת בניית האתר.. 
בעבור אריאלה (השם שמור במערכת (:)  עניין בניית האתר נראה פשוט ביותר.
אישה דעתנית  שהיגיעה  לבשלות לבניית אתר ,ידעה בדיוק מה היא רוצה וכך היגיעה אליי לקבלת הצעת מחיר.  בפגישת העבודה הראשונה היה חשוב לי לדעת  כיצד רואה אריאלה את עצמה, ברמה העסקית, בעוד 5 שנים. אריאלה שחבשה על ראשה 3 כובעים שונים, אמנם באותו תחום, אך עדיין שונים, התקשתה למקד ולהתמקד מהו התחום שבו היא רוצה להתמקד, ובכלל האם כדאי לה להתמקד או לאחוז בכל תחומי העניין /העיסוק שלה.

הפגישה לא עסקה כלל בבניית האתר אלא כיוונה את אריאלה לליבת העסק שלו,המהות האמיתית שלה כבעלת עסק ועתידה המקצועי.. הצגתי בפניה את הצורך להגיע למיצוי ומיקוד מתוך סך הדברים שבהם הוא עוסק.
השאלות שלי כוונו על מנת לדעת מהם הלקוחות וסוג העבודה שגורמים לה להנאה הגדולה ביותר, מהם הכישרונות הייחודיים שלה הנותנים לה יתרון תחרותי על פני האחרים ומהו הערך המוסף שמקבל הלקוח המגיע אליה.

שלחתי את אריאלה  להמשיך ולחשוב,להתבונן פנימה. בפגישה השנייה חזרה אריאלה עם תשובות איתם המשכנו הלאה תוך מתן ייעוץ לגבי הלוגו והטקסט המצורף ללוגו,ייעוץ שעזר לה מאוד בעבודה מול הגרפיקאי.

שבועיים לאחר פגישתנו הודיענ כי מרגישה "תקיעות"..לא יכולה לכתוב, לא יודעת להחליט.. הסברתי לאריאלה כי אתר אינטרנט צריך להיות מאוד ממוקד לגולש ..ז"א כדי שהגולש לא יעזוב בחיפזון את האתר בגלל תחושת בלבול,עודף מידע, או עודף עיסוקים יש צורך שהמסרים המילוליים והבלתי מילויים יהיו מאוד ברורים ,תוך שניות, לגולש.
 אריאלה נלחצה מ"תקיעות שלה" אך אני לא.. מבחינתי בניית אתר הינו תהליך גם פנימי וגם מקצועי שאינו קורה בשבוע ..  בסופו של התהליך האתר צריך להציג את הבבואה האמיתית והשלמה של בעל העסק.

את הפגישה השלישית ערכנו כפגישה טלפונית שנמשכה שעה. אריאלה חזרה אליי אחר י שבועיים נוספים במהלכם  היא הצליחה להתמקד והרגישה הרבה יותר בטוחה במסר אותו היא מעוניינת להציג באתר.רק לאחר אפיון האתר וגיבוש הקונספט העיצובי האתר התחיל לרקום עור וגידים .
בתום 3 חודשים מיום ההתחלה עלה האתר לרשת.